Jak poprawić swoją pamięć?

Żeby stwierdzić, że coś zapamiętaliśmy musimy wykonać trzy działania: dostarczyć informację do naszej pamięci, utrzymać ją tam, a dodatkowo jeszcze mieć do niej stały dostęp, czyli móc z niej skorzystać w momencie, kiedy będziemy tego potrzebowali.

Jeśli chcemy poprawić naszą pamięć, niezależnie od tego czy chodzi nam o zapamiętanie nowych słówek czy czegokolwiek, o czym przeczytaliśmy, to powinniśmy pracować nad każdym ze wspomnianych obszarów.

W tym wpisie podajemy kilka przykładów, dzięki którym znacznie poprawicie swój proces zapamiętywania.


1. Dostarczanie informacji (rejestrowanie)

Ten obszar możemy znacznie poprawić dzięki jednej prostej zasadzie: na czas nauki pozbądźmy się wszelkich rozpraszaczy.

Obecnie mamy mnóstwo bodźców, coś ciągle przyciąga naszą uwagę: powiadomienie w przeglądarce, smsy, wiadomości na messengerze i innych komunikatorach. Jeśli chcemy jak najefektywniej wykorzystać czas, który przeznaczamy na naukę, to powinniśmy się pozbyć tego typu wszelkich rozpraszaczy. Wyłączmy telefon - nic się nie stanie, jeśli przez np. godzinę będziemy niedostępni. Wyłączmy telewizor, który być może gra w sąsiednim pokoju i co jakiś czas nas zaciekawia.

Skupmy się w 100% na nauce. Jeśli poświęcimy maksymalną uwagę temu, czego się uczymy, to zdecydowanie lepiej utkwi nam to w pamięci. Każde "wybicie" naszego skupienia będzie zmuszało nasz mózg do większego wysiłku, żeby wrócić do miejsca, w którym byliśmy. Będziemy się bardziej męczyć i marnować nasz czas.

Tylko ta jedna zmiana może znacznie przyspieszyć efekty naszej nauki.


2. Utrzymywanie informacji w naszej "pamięci podręcznej"

Jeśli jakieś informacje jesteśmy w stanie bardzo szybko zapamiętać, ale jeśli równie szybko je zapominamy, to raczej nie będziemy zadowoleni z efektów naszej nauki.

Dwa sposoby, żeby informacje, które dostarczamy do naszego mózgu lepiej tam zakotwiczyły:

a) wykorzystanie skojarzeń - lepiej zapamiętamy nowe informacje, jeśli "dokleimy" je do tych, które już przyswoiliśmy. Chcesz zapamiętać datę jakiegoś wydarzenia historycznego? Być może w tym roku wydarzyło się dodatkowo coś ważnego dla ciebie prywatnie i ten rok kojarzy ci się właśnie z tą rzeczą? "Połącz" te dwa wydarzenia w swoim mózgu, a już nigdy nie zapomnisz daty wydarzenia historycznego, o którym się uczysz.

b) check-pointy w trakcie nauki - jeśli masz przyswoić informacje z jakiegoś podcastu/szkoalenia/książki, to na początku ustal check-pointy, miejsca, w których będziesz weryfikował wiedzę, którą do tej pory pozyskałeś. W przypadku książki może to być rozdział lub określona liczba stron. W przypadku podcastu lub materiału wideo konkretna sekcja nagrania lub np. 5 minut materiału. Po tym czasie należy zrobić pauzę i powtórzyć na głos najważniejsze informacje (od trzech do pięciu), które przyswoiłeś od ostatniego check-pointu. Ważne, żebyś sam swoimi słowami, na głos powiedział te rzeczy. Dzięki temu zdecydowanie lepiej je sobie utrwalisz, niż gdybyś przewałkował cały materiał od deski do deski bez przerwy i zastanowienia.


3. Swobodny dostęp do informacji

Ten aspekt możemy poprawić prawdopodobnie tylko w jeden sposób: trenując sięganie do swojej pamięci po te właśnie informacje. One way and one way only :)

Powinniśmy co jakiś czas, regularnie, sprawdzać, czy nadal pamiętamy to, co chcieliśmy zapamiętać. Warto próbować np. raz w tygodniu wymienić na głos najważniejsze idee, których się dowiedzieliśmy. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest przedstawienie tych idei innej osobie. Na pewno każdy słyszał powiedzenie, że jeśli chcesz dobrze przyswoić jakiś materiał, to powinieneś uczyć o tym inne osoby.

Dobrym pomysłem jest też robienie notatek lub nawet prowadzenie bloga. Będziemy mieć wówczas jedno miejsce, w którym będziemy gromadzić swoje notatki, a na dodatek będziemy się mogli podzielić nimi z innymi osobami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Najpopularniejsze rzeczowniki angielskie - 20 przykładowych zdań

Najpopularniejsze przymiotniki angielskie - 20 przykładowych zdań